Wirewound Resistor, 250 Ohm, 5W, ±1% - WHE250FET
★★★★★ 4.9 147 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by en.milicicdent.hr
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
WIREWOUND RESISTOR, 250 OHM, 5W, ±1%; Resistance:250ohm; Product Range:WHE Series; Power Rating:5W; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Case Style:Axial Leaded; Voltage Rating:-; Resistor Element Type:Wirewound; No. of Pins:2Pins RoHS Compliant: Yes
  • <b>Price For:</b> Each
Item Weight 1.6 ounces
Manufacturer Ohmite
Item model number WHE250FET
Package Dimensions 6.5 x 3.2 x 0.1 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
147 ratings | 60 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (131)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (15)